Arbo als survivalsport?
8 praktijkcasussen
Veranderkundig adviseren
Nieuws
De gemiddelde Nederlandse vrouw is zeer tevreden met een parttimebaan. Deeltijdwerken is geen tussenfase op weg naar een volledig dienstverband, maar een einddoel. Het is wat de Nederlandse vrouw met een partner wil, stellen hoogleraar Jan van Ours van de Universiteit van Tilburg en zijn Australische collega Allison Booth in een donderdag verschenen onderzoek.
Nederland is wereldwijd koploper als het om in deeltijd werkende vrouwen gaat. Meer dan de helft van de vrouwen tussen de 25 en 54 jaar heeft een parttimebaan. Sinds 2000 is in Nederland zelfs het wettelijk recht op deeltijdwerken vastgelegd. Voor zover bekend is niet eerder uitgezocht of de in deeltijd werkende vrouwen ook gelukkig zijn met hun baan. Dat blijkt dus zeker voor vrouwen die een relatie hebben, het geval te zijn. De meesten van hen willen hun werkuren ook niet veranderen, zelfs niet als ze daarvoor de kans krijgen.
Tevreden
Voor het onderzoek zijn arbeidsgegevens van tal van welvarende westerse landen vergeleken. De Nederlandse vrouw blijkt het liefst een baan te hebben van tussen de 20 en 27 uur. De rest van haar tijd besteedt zij onder meer aan het huishouden. Want uit hetzelfde onderzoek blijkt dat mannen het liefst een volledige baan en een in deeltijd werkende vrouw hebben. Mannen zijn de laatste vijftien jaar wel iets meer in het huishouden gaan doen, maar lang niet voldoende voor een eerlijke verdeling, aldus de wetenschappers. Overigens zijn beide partners zeer tevreden met de verdeling van werk en huishouden.
Lange termijn
Veelal wordt aangenomen dat vrouwen in deeltijd gaan werken als zij kleine kinderen hebben en dat zij later weer meer gaan werken. De onderzoeksgegevens tonen echter aan dat er ook onder vrouwen van boven de 40 jaar weinig animo is om hun arbeidsuren uit te breiden. ,,Een belangrijk deel van de Nederlandse beroepsbevolking zal in deeltijd werken. Dat gegeven is de komende decennia niet uit te vlakken’’, concluderen Van Ours en Booth.
Liz Honigh 10 maart 13:32
Mijn ervaring als fulltime werkende alleenstaande moeder is dat een (meer dan) fulltime baan moeilijk te combineren is met de maatschappij. Te veel zaken moeten en kunnen alleen gedaan en geregeld worden onder kantooruren. Een partner die daar door een parttimebaan tijd voor heeft lijkt mij ook ideaal. Cultureel gezien is die parttime werkende dan de vrouw.
De oorzaak lijkt mij dus (deels) bij de niet emanciperende maatschappij te liggen.
Erwin 8 maart 10:49
@Levy 'Het nieuwe werken' gaat m.i. niet zo zeer over partime werken maar meer over mogelijkheden tot thuiswerken.
Meer informatie over 'het nieuwe werken' is overigens te vinden op deze site:
www.overhetnieuwewerken.nl/
Levy Remus 8 maart 10:33
Het eigenlijk ook wel logisch dat iemand in zijn latere carriere ook geen trek heeft om weer méér te gaan werken. Ze (in dit geval) werkt al bijna haar hele leven een halve werkweerk en om dan op je veertigste dan nog om te schakelen, lijkt ook mij niet ideaal. Maar volgens mij is dit toch niet zo heel uniek? Het verbaast mij dat er tot op heden geen echte partij is die op deze groep inspeelt. Ik kreeg laatst een aantal filmpjes doorgemaild van Getronix, waarin zij een beeldschetsen van zoals zij noemen ‘het nieuwe werken’. Is dit dan een partij die wel op die groep inspeelt?
http://tinyurl.com/eindevandekantoortijden
En nog eentje die er bij past:
http://www.youtube.com/watch?v=qwzALVcy0XA
Zijn er nog meer mensen die hier in geïnteresseerd zijn of meer van weten?
Flash player niet geïnstalleerd.
Flash player niet geïnstalleerd.
Training adviesvaardigheden
09 september, NSPOH te Amsterdam
Meer
Strategisch adviseren bij beleidsontwikkeling
13 september, Amsterdam NSPOH
Meer
Arbeidsfysiotherapie (basisopleiding)
13 september, Transfergroep Rotterdam
Meer
Verzuimadviseur (basisopleiding)
13 september, Transfergroep Rotterdam
Meer
Bouw uitbreidingsmodule
14 september, Amersfoort
Meer